Zmínky o 3D tisku se datují již od druhé poloviny minulého století, přičemž patent na tuto technologii je starý přibližně 30 let. Dalo by se tedy říci, že se nejedná až o tak novodobou technologie, jak se mnozí mylně domnívají. Dnes už dávno neplatí, že 3D tisk je doménou pouze nadšenců a průmyslových vývojářů a konstruktérů. Vícerozměrný tisk se stává stále dostupnější i pro běžné smrtelníky. Pojďme si tedy 3D tisk blíže představit a říct si k čemu je tato technologie vůbec dobrá.
3D tisk je v současné době nenahraditelný pomocník v celé řadě odvětví. Využívá se například v lékařství, automobilovém i strojním průmyslu, architektuře a urbanismu, stavitelství nebo designu. Jak ale vlastně vůbec takový 3D tisk funguje? 3D tiskárny dokáží poměrně snadno z digitální předlohy vytvořit reálný trojrozměrný objekt. Tyto tiskárny pracují s tzv. aditivní technologií, kdy je na sebe postupně vrstven daný materiál. V podstatě by se dalo zjednodušeně říci, že se jedná o přesný opak CNC obrábění. Kdy je celistvý kus materiálu postupně upravován do výsledné podoby.
Trojrozměrný tisk byl vynalezen už před nějakou dobou, jeho vynálezci si však patent na něj důkladně střežili. A jelikož konkurence nikdy nespí, vznikl konkurenční boj, na jehož konci máme hned několik 3D technologií, které jsou poněkud odlišné. Některé publikace zmiňují číslovku 15, ale může jich být klidně i více.
Jak už to tak bývá i v jiných oborech a v případě dalších vynálezů, rozmach je zapříčiněn primárně vypršením některých patentů. Což konkurenci de facto dává volnou ruku ve volném šíření této technologie.
3D tiskárnu si nemusíte hned pořizovat domů, řada firem už dnes nabízí tisk i na zakázku. Cena 3D tisku na zakázku je sice stále vyšší, na druhou stranu je s její pomocí možno vytvořit téměř cokoliv. Většina firem pracuje převážně s technologií SLA/DLP, tedy tvrzení pryskyřic světlem.