Ovoce konzumujeme hlavně kvůli jeho velkému množství vitamínů a minerálů. Problém ovšem představuje jeho uchovávání. Konkrétně tedy uchovávání již zmíněných prospěšných látek, protože právě ony se s vysokou teplotou vytrácejí. Teď byste tedy mohli navrhnout jinou metodu a to sušení. Zde se může také ale objevovat problém s teplotou, a také to, že pokud je toto ovoce ještě navíc slazené a sířené, rozhodně není vhodné jej konzumovat často. Nebudu vás tedy zbytečně dlouho napínat a představím vám novinku, kterou představuje takzvané lyofilizované ovoce neboli ovoce sušené mrazem.
Pokud budeme bádat do hloubky zjistíme, že zase o tak velkou novinku nejde, protože lyofilizace se používá již od druhé světové války, a to v medicíně při uchovávání krevní plazmy. U ovoce se tento systém začal využívat teprve nedávno. Pokud jste na něj již narazili například v prodejnách zdravé výživy, možná vás zaskočila jeho cena, která není zrovna nízká. Důvodem je právě tento složitý proces výroby, jež probíhá v několika fázích.
Prvním krokem je zmražení libovolného druhu ovoce při teplotě pohybující se okolo -80 °C, kdy dojde ke zmražení vody obsažené v ovoci. Dále putuje ovoce do vakua, kde je za přítomnosti tlaku vystaveno sušení. Ve vakuu se odpaří okolo 95 % celkového množství vody. Další fází je snižování vakua a zvyšování teploty, což představuje i finální fázi.
Zásluhou tohoto postupu si ovoce zachovává téměř svůj původní vzhled, strukturu, barvu, chuť, ale hlavně vitamíny a minerály. Pozoruhodná je i jeho lehkost pírka, takže se ve skutečnosti ceny uvedené za kilo tohoto produktu, nemusíte tak obávat. Vhodné je i pro stoupence raw stravy, protože splňuje podmínku tepelné úpravy do 42°C.
Přidávat si jej můžete do jogurtů, musli, kaší nebo třeba jako ozdobu dezertů. Vhodné je samozřejmě i jen tak k pojídání. K této variantě často přistupují lidé na dietách, kteří si jím nahrazují konzumaci brambůrků u televize. Jsou tak dokonale spokojení, protože je splněna i podmínka známého „křup efektu.”