Do práce chodíme proto, že nás zpravidla živí a my musíme platit hypotéku, nájem, jídlo a oblečení pro celou rodinu. Dále k tomu přistupují výdaje za školní kroužky našich dětí a pokud nám zbývá, pak vyrazíme rádi i na dovolenou. A abyste měli přehled, kolik si vyděláte, pak můžete navštívit kromě jiných koutů naší země i kalkulačku přepočtu mzdy. Mzdu vám zaměstnavatel zúčtuje v h r u b é m příjmu. Veškerou časovou či měsíční mzdu, nenárokové odměny a prémie, příplatky ze zákona a bonusy najdete ve výplatní pásce rozepsané, ale také celkově sečtené. Tato částka v hrubém je zpravidla nejvyšší částkou na vaší výplatní pásce v roce 2021.
Jenže tolik peněz vám na účtu od vašeho chlebodárce nepřistane, ani je nenajdete ve výplatním sáčku. Vaše mzda musí projít zákonnými srážkami, což je odvod zálohy na daň z příjmu ze závislé činnosti, srážka pojistného na zdravotní pojištění a srážka za odvod pojistného na sociální zabezpečení. Všechny tyto srážky nařizuje zákon a zaměstnavatel se jím musí řídit.
Výpočet pro laiky je celkem složitý, protože musíte znát příslušná procenta srážek, ale vy se tím nemusíte vůbec zabývat, když chcete rychle zjistit, jaká je vlastně vaše čistá mzda. Kolik dostanete vy a kolik z vaší mzdy dostane stát.
Přepočet mzdy z hrubé na čistou zjistíte na kalkulackacistemzdy.cz, kde zadáte příslušné údaje, například zda uplatňujete slevu na studenta, ZTP/P či pobíráte invalidní důchod a jakého stupně – zda prvního, druhého nebo třetího. Důležité také je, jestli uplatňujete i daňové zvýhodnění na děti, které vyživujete ve vaší domácnosti. Tyto položky vám snižují odvod zálohy daně ze mzdy. A pak stačí už jen jeden klik a máte jasno, jaká je výše vaše netto mzdy.
Pokud chcete zjistit vaši čistou mzdu r o č n í, pak použijte rozšířenou verzi kalkulačky, kam zadáte i roční slevy na dani jako jsou například dary, zaplacené pojistné na penzijní a životní pojištění, úroky z hypotéky a další.