Co dělat, když poškodíte bankovku? Záleží na poškození.

Co dělat, když poškodíte bankovku? Záleží na poškození.

Možná už se vám někdy stalo, že jste si vyprali nebo roztrhli bankovku, a právě si kladete otázku, co se dá s takovou situací dělat? Kdyby šlo o pouze o stovku, možná ji oželíte, ale co když jste si poškodili tisícovku nebo hůř, ještě vyšší částku. Nemusíte hned počítat, o kolik peněz jste právě přišli, pokud jde o běžné poškození, bankovku vám vymění v kterékoliv bance.
 bankovky na šňůře
Typ poškození
 
Rozhodující je typ poškození bankovky. Podle typu poškození bankovky se pak rozhoduje, zda s takto poškozenou bankovkou můžete ještě zaplatit, nebo kde vám ji vymění. Existuje i poškození, kdy vám bankovku nikdo nevymění a vy ji můžete pouze odevzdat bez náhrady. Česká národní banka rozlišuje bankovky opotřebené oběhem, bankovky poškozené a nestandardně poškozené bankovky.
 
Bankovka opotřebená oběhem je pouze pomačkaná nebo špinavá, případně jí chybí kousek okraje. S takovouto bankovkou však můžete stále zaplatit a neměl by být problém s převzetím bankovky u žádného obchodníka.
 
Běžně poškozená bankovka může být natržená, přetržená na dvě části, popsaná, potištěná, proděravělá nebo necelá. Takovouto bankovkou můžete zaplatit, ale do oběhu už se znovu nevrátí, protože bude předána ČNB. Pokud bankovka nesplňuje podmínky běžně poškozené bankovky, můžete být vyzváni k použití jiné bankovky. Máte-li bankovku, která je roztržená, musíte mít více než 50 % její původní velikosti. Jedině tak si můžete v bance požádat o výměnu bankovky. Bankovní společnost vám bankovku vymění v původní nominální hodnotě.
 bankovka v hlíně
Kdy vám bankovku nevymění?
 
Bankovka vám nemusí být vyměněna, pokud chybí opravdu výrazný kus nebo je jinak nestandardně poškozená. Speciální problém nastává, pokud máte bankovku, která je ohořelá. I kdybyste měli více než 50 % její původní velikosti, bude bankovka zadržena bez náhrady. Do kategorie nestandardně poškozené bankovky spadají například zetlelé bankovky, bankovky, u kterých není možné ověřit jejich pravost, bankovky skládající se z více než dvou částí, bankovka jejíž plocha je menší než 50 % nebo pokud jí chybí celý horní nebo spodní okraj.