I bez klimatizace máte spoustu možností, jak vzduch ve svém bytě ochladit, tak, abyste se v něm cítili lépe. A mnohé z nich jsou velmi jednoduché, levné a přijatelnější podmínky v letních měsících si tedy zvládne vytvořit opravdu každý.
Větráky
Tento způsob ochlazení sice není úplně levný, ale pokud víte, že každý rok ve vašem bytě během léta trpíte, investice do větráku se vám mnohonásobně vrátí ve formě vašeho pohodlí. Vybírejte kvalitní větrák, který ochladí dostatečnou plochu vašeho bytu. Jen si dejte pozor, a nevystavujte se proudu studeného vzduchu příliš dlouho a z příliš velké blízkosti, jelikož vám to může přinést zdravotní problémy.
Zatemněte svůj byt!
V největších vedrech, kdy slunce praží a přes skla oken rozpaluje váš byt, je nejjednodušší způsob zatáhnout závěsy, rolety nebo cokoliv, co zdobí vaše okno. Sice vám nebude do bytu proudit tolik světla, ale na druhou stranu uchráníte svůj byt před rozžhavenými paprsky. A také sebe. Nezapomeňte, že i skrze sklo na vás slunce působí a může negativně ovlivnit stav vaší kůže.
Ledujte
Led je pro nás v létě nepostradatelnou záležitostí. Přidáváme ho do ledových čajů, limonád, koktejlů nebo si s jeho pomocí vyrábíme zmrzlinu. Ale kostičky zmrzlé vody můžeme využít i jiným způsobem. Naplňte jimi mísy, vázy nebo jakoukoliv jinou nádobu. Ty pak rozmístěte po bytě a vychutnávejte si ten ledový vzduch.
Nevětrejte
Lidé mají tendenci v největších vedrech otevřít všechny okna dokořán, aby jim dovnitř proudil čerstvý vzduch. Ano, sice se dočkají čerstvého vzduchu, ale také nesmírně horkého, který jejich pocity horka ještě zhorší. Proto je nejlepší nevětrat, a když, tak jen velmi krátce. Větrejte v noci, kdy vzduch ztratí na své teplotě a krásně vám ochladí byt. Navíc se vám bude o mnoho lépe usínat. V ideálním případě ale nezapomeňte na sítě do oken, které vás budou chránit proti nezvaným návštěvníkům v podobě komárů a dalšího hmyzu.
Zapomeňte na vaření
Nejedna hospodyňka si po přečtení této rady oddychne, ale skutečně, je tomu tak. Snažte se v opravdu vysokých teplotách vyhnout vaření. Horký vzduch, který stoupá od rozpálené trouby či plotýnek určitě nepomůže tomu, abyste se cítili lépe. Navíc, kdo by měl v takovém počasí chuť na horká jídla? Daleko více se ostatním zavděčíte studenými jídly. Vyzkoušejte nové druhy zeleninových či těstovinových salátů, či studené obložené mísy.
Nezapomeňte kromě svého bytu pečovat i o sebe. Dodržujte pitný režim, ale vyhýbejte se extrémně studeným nápojům. Ty vás totiž paradoxně neochladí a neuhasí vám žízeň tak, jako to dokážou třeba vlažné nápoje. Ideální k pití jsou neslazené čaje či voda ochucená citrónem, pomerančem, limetkou a pár lístky máty.