Thomas Cook je 178 let stará britská cestovní kancelář a také letecká společnost. Agentura s téměř dvousetletou tradicí vyhlásila letos v září bankrot. Ze dne na den uvízlo přes 600.000 jejich zákazníků na celém světě. Podle CNN bylo z tohoto počtu 150.000 Britů. Společnost totiž musela okamžitě pozastavit veškeré své finanční operace.
Agentura provozuje také leteckou společnost a má vlastní flotilu letadel, která čítá 50 strojů se středním a dlouhým doletem. Taktéž je v jejím majetku několik menších leteckých společností a dceřiných společností. Jednou z takových je i německá společnost Condor. Tato společnost měla svá poslední letadla ve vzduchu ještě několik málo hodin před vyhlášením bankrotu.
Oba se podařilo navrátit všechny zákazníky domů, muselo se na této „záchraně“ podílet i britské ministerstvo pro dopravu. Pod kódovým názvem „Operace Matterhorn“ zorganizovali misi pro návrat všech občanů do vlasti. Podle britského leteckého úřadu trvaly záchranné lety až do 6. října. Podle odhadů museli někteří zákazníci agentury zůstat v dané destinaci i dva týdny. Někteří ovšem měli velké štěstí a na svůj let zpět čekali jen několik málo hodin.
S operací mimo jiné pomáhali letadla společností British Airways a easyJet. Podle deníku The Guardian byli právě oni těmi, kdo přepravoval zákazníky, kteří uvízli v cizině domů. Destinace, ze kterých museli být lidé nejčastěji dopravovány zpět, byla kontinentální Evropa, Afrika, USA, Karibik a Střední východ.
Společnost čelila problémům již v roce 2011, ty se jí ovšem podařilo ustát. Vzpamatovala se s platební neschopnosti, ale i tak ji nadále brzdily přetrvávající dluhy. Dalším zásadním problémem bylo snížení poptávky, které Thomas Cook zaznamenal v předcházejících dvou letech, a to obzvláště během letní sezóny. Ke krachu mohla přispět také nejistota ohledně Brexitu a oslabení anglické měny.